A Down Szindróma Világnapja alkalmából - kerekasztal megbeszélés

Diakónia Keresztyén Alapítvány Fogyatékkal élőkkel foglalkozó csoportja március 19-én délelőtt 10 órától kerekasztal megbeszélést tartott a sepsiszentgyörgyi Iris házban a Down Szindróma Világnapja alkalmából.

A Down-szindróma (vagy Down-kór) egy veleszületett kromoszóma- rendellenesség, ami a 21. kromoszómapár hibás osztódásának következtében jön létre. Középsúlyos értelmi fogyatékossággal és testi rendellenességekkel társul. 2006 óta a Down-szindróma Világnapját március 21-én tartják. A 21. nap a 21. kromoszómát jelöli, az év harmadik hónapja pedig a 21-es kromoszóma megháromszorozódását jelenti.

Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág utcai Iris-házban pénteken gyűltek össze orvosok, szakemberek, pszichológusok és nem utolsósorban háromszéki Down-kórosok, valamint azok hozzátartozói, hogy a kórról, annak velejáróiról tanácskozzanak. A szervezők, a Kovászna Megyei Egészségügyi Igazgatóság és a Diakónia Keresztény alapítvány szakemberei mellett beszélt dr. Andreea Maria Salan, Koródi Attila, a Kovászna megyei Hátrányos Helyzetű Személyekkel Foglalkozó Iroda vezetője, Székely Csaba, a kilyéni Székely Pótsa Rehabilitációs központ igazgatója, pszichológusok. Lázár Klaudia szülőként szólt a témához. Házigazdák Makkai Péter és Botika voltak.

Megyénkben 3932 hátrányos helyzetű személy van nyilvántartásban, tudtuk meg Koródi Attilától. Ebből 512 gyerek és 3420 felnőtt, a megye lakosságának körülbelül 2,5 százalékáról van szó. Down-szindrómás 36 személy, közülük 28 személy 18 évesnél fiatalabb, vagyis gyerek. A Down-szindrómások több mint 65 százaléka I-es fokozatba, vagyis a legsúlyosabba van besorolva, mondta Koródi.

Kétségtelen, hogy a számtalan kegyetlen, és néha kilátástalan esetet látott egészségügyieknél jelentkezhet a kiégési szindróma, amikor megpróbálják elkerülni, hogy a tragédiákhoz közel kerüljenek, de ezeket az eseteket emberi módon kell megoldani, kezelni, mondta dr. Deme Judit, a Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Kegyetlen helyzet, amikor a szülővel közölni kell, Down-szindrómás a gyereke, éppen ezért fontos ez a nap, mert közelebb kell kerülnünk egymáshoz, nemcsak az örömöt, hanem a gondokat is meg kell tudnunk osztani egymással.(Forrás: Székely hírmondó)

Képek az eseményről: