A tiszta levegő létfontosságú az emberek és az ökoszisztémák egészsége szempontjából. A légszennyezés önmagában - a szennyezés egyéb formáit nem számítva - évente közel 238 000 korai elhalálozásért felelős az európaiak körében.
Az Európai Bizottság által az Európai Zöld Megállapodás keretében 2022-ben javasolt új szabályok célja, hogy a következő tíz évben több mint 75%-kal csökkentsék a fő légszennyező anyag – a finom részecskék (PM2,5) – megnövekedett szintje által okozott halálesetek számát, mivel ezek meghaladják az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott határértékeket.
Az idei tájékoztató kampány – Együtt a tisztább levegőért! – egész augusztusban zajlik, célja a lakosság, főként a veszélyeztetett népesség (gyermekek, idősek, krónikus légzőszervi és szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők), de a hatóságok tájékoztatása és figyelmének felkeltése is a részecskeszennyezésnek az emberi egészségre gyakorolt hatásairól.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint az ajánlott levegőminőségi szintek túllépése egészségügyi kockázatokkal jár. A szálló por összefüggésbe hozható a szív- és tüdőbetegségekből eredő betegségekkel és halálesetekkel. A szennyezett levegőnek való kitettség rövid távú hatásai a köhögés, légzési nehézségek, mellkasi fájdalom, szemirritáció, a hosszú távú hatások pedig a tüdőfunkció csökkenése, légzőszervi betegségek kialakulása, különösen gyermekeknél, a meglévő tüdőbetegségek súlyosbodása felnőtteknél és különösen az időseknél, korai halálozás a tüdőbetegségben szenvedőknél. A terhesség alatti szennyezett levegőnek való kitettség hatással van a magzat egészségére, alacsony születési súlyhoz és koraszüléshez vezetve.
Románia a világon a 45., Európában pedig a 8. helyen áll a légszennyezés okozta elhalálozási arányt tekintve, évente mintegy 15 000 haláleset kerülve bejegyzésre légszennyezés miatt (2019. év).
A légszennyezés legfontosabb forrásai világszerte a következők: az ipar és az energiaellátás, a szennyező üzemanyagokat használó közlekedés, a hulladékgazdálkodás, a por, a mezőgazdasági tevékenységek és a lakások fűtése fosszilis tüzelőanyagok használatával. A tiszta, az egészség szempontjából biztonságos levegő az emberek, hatóságok, közösségek közös fellépését igényli helyi szinttől nemzetközi szintig.
Az embereknek ismerniük kell a légszennyezés okozta egészségügyi kockázatokat, és lépéseket kell tenniük saját és közösségük kitettségének csökkentése érdekében, például: a szabadban végzett tevékenységek csökkentése a nagy forgalmú időszakokban és területeken, a bizonyos forgalmi dugókban töltött idő korlátozása, a személygépkocsi-használat korlátozása, a hulladékégetés elkerülése.
Az országos tájékoztató, oktatási és kommunikációs kampányt az Egészségügyi Minisztérium irányítja az Országos Közegészségügyi Intézeten által, helyi szinten pedig a megyei közegészségügyi igazgatóságok által kerül megvalósításra.
Infografika (fordítás)- „Együtt a tisztább levegőért!” kampány - 2023. augusztus