Az egészségügyi minisztérium közleményben továbbra is felhívja a lakosság figyelmét, hogy az érvényben lévő sárga jelzésű meteorológiai figyelmeztetés lejártáig kövessék mindenben az orvosok tanácsát, fogyasszanak minél dúsabb vitamintartalmú táplálékot, és lehetőleg kerüljék a nyílt terepen való tartózkódást. Amennyiben ez utóbbi mégsem lehetséges, öltözzenek minél vastagabban és viseljenek sapkát meg kesztyűt. Az idősebbek, különösképpen azok, akik valamilyen légúti vagy szívbántalmakban szenvednek, ebben a periódusban egyáltalán ne menjenek ki az utcára, mert az alacsony hőmérséklet miatt fokozott veszélynek vannak kitéve. A most uralkodó időjárási viszonyok közepette kerülni kell mindennemű alkohol fogyasztását.
Hypothermia
35°C alatti testhőmérséklet esetén hipotermiáról beszélünk. Bekövetkezhet, az anyagcsere lelassulása, leállása esetén, de jelentkezhet baleseti lehűlés formájában is, mely történhet primer- illetve secunder módon.
A hypothermia tünetei
-
Súlyos lehűlésnél izommerevség
-
Aluszékonyság
-
Hideg tapintatú bőr
-
Lilás-kékes bőr
-
Gyengülő reflexek
-
Csökkenő fájdalomérzet
-
Vérnyomás és pulzus csökkenés
-
Alacsony légzésszám
-
Beszédzavar
-
Pitvarfibrillatio
-
Eszméletlenség
-
Fénymerev pupillák
-
Végetagok teljes elfagyása
-
EKG-n észlelhető Osborne-féle J-hullám
-
Kamrafibrillatio 26 °C alatt jelentkezhet
Mit tehetünk hypothermia esetén?
Keringés és légzés biztosítása. Általában segített, ún. asszisztált lélegeztetésre szorulnak a hipotermiás betegek, így, fokozottan figyeljünk a légzésre! Laikusként lehetőségeink igen korlátozottak, főleg, ha pl. hideg, jeges vízből mentettünk ki valakit, távol bármi segítségtől. Amint felfedezzük a bajbajutottat, értesítsük a mentőket, felelőtlenül ne ugorjunk a vízbe, hiszen magunkat is bajba sodorhatjuk!
-
A beteg gondatlan mozgatását kerüljük el, mert a végtagokban rekedt hideg vér a szívbe kerülve kamra fibrillációt okozhat.
-
Szállítás alatt a beteg legyen fekve. Vízből való kiemeléskor ne tartsuk függőlegesen a hónaljánál fogva.
-
Biztosítsuk a szabad légutakat.
-
Védjük a hidegtől és a széltől, de aktívan ne melegítsük. Meleg csomag akkor tehető a mellkasra, ha a beteg eszméletén van.
-
A nedves ruhát ne vegyük le a baleset helyszínén. A párolgás kivédhető lepedőkkel és műanyag takarókkal. Jó, ha úgynevezett űr-lepedők vannak az elsősegély nyújtó készletben.
-
A kézi reanimálás kontraindikált, ha az EKG-n vannak elektromos komplexumok (kamra fibrillációt provokálhatnak. Ha kamra fibrilláció vagy arrest van, a manuális reanimáció és a légzés-asszisztálás elkezdhető.
-
A mélyen hypothermiás beteget olyan általános kórházba legjobb szállítani, ahol szív-tüdő géppel felmelegíthető.
-
A defibrilláció (általában) nem sikeres, ha a maghőmérséklet 28–30°C alatt van. Ha súlyos hypothermiában kamra fibrilláció alakul ki, a beteg hőmérsékletét gyorsan 30°C-ra kell felemelni úgy, hogy meleg (45°C-os) vízmedencébe mártjuk, vagy olyan osztályra visszük, ahol haemodialysis kivitelezhető.
-
A lassan kialakuló hypothermiát általában hypoglycaemia kíséri.
-
Az alacsony testhőmérséklet a diuresist megnöveli és dehidrációhoz vezet. Amennyiben infúziót adunk, biztosítsuk, hogy a folyadék az alkalmazás egész tartama alatt meleg maradjon.