"Az egészséges táplálkozás népszerűsítése" Kampány - november 2024

A táplálkozás alapvető része az egészségnek és a fejlődésnek. Az egészséges étkezés biztosítja az egyén növekedését és fejlődését, valamint hozzájárul a krónikus nem fertőző betegségek megelőzéséhez.

Ezért, a „Válassz okosan, egyél egészségesen!” szlogen alatt, november hónapját a táplálkozási szokások és az egészséges táplálkozás elveinek népszerűsítésére szenteljük. Ez a kezdeményezés azt a célt szolgálja, hogy válaszoljunk a társadalom egészét érintő aggodalmakra, amelyek a táplálkozás egészségre és egyéni jólétre gyakorolt hatásával kapcsolatosak.

A kampány célja a diákok és szülők tájékoztatása az egészséges életmód előnyeiről, amely segíthet megelőzni az elhízás megjelenését a gyermekek, majd később a felnőttek körében.

A nem fertőző betegségek a krónikus betegségek, amelyek genetikai, fiziológiai, környezeti és viselkedési tényezők kombinációjának eredményeként alakulnak ki. Az egészségtelen táplálkozás és a mozgás hiánya fontos kockázati tényezők a magas vérnyomás, a magas vércukorszint, a zsíranyagcsere zavar és az elhízás megjelenésében , amelyek viszont kockázati tényezők a legfőbb nem fertőző betegségek, mint például a szív- és érrendszeri betegségek (például a szívinfarktus, a stroke), a rossz indulatú daganatos betegségek és a cukorbetegség kialakulásában.

Romániában a 2020-ban 0–19 éves gyermekek körében diagnosztizált új elhízási esetek száma 6731, ami 165,4%000 lakosra vonatkozó előfordulást jelent , ez a teljes országos esetek 18,9%-át jelenti.

A serdülőknek minden tápanyagra szükségük van a normális növekedéshez és fejlődéshez, valamint a napi tevékenységekhez: tanuláshoz, fizikai aktivitáshoz és játékhoz. Az „egészséges tányérnak” a következőket kell tartalmaznia: a tányér felén gyümölcsök és zöldségek, a tányér negyedén hús, hal, tojás, tejtermékek, hüvelyesek (borsó, bab, lencse stb.), a tányér másik negyedén pedig teljes kiőrlésű gabonák és tészták, burgonya. Korlátozni kell a sós, zsíros és cukros ételek , valamint a rostszegény vagy magas cukortartalmú ételek fogyasztását.

Ajánlások a kiegyensúlyozott táplálkozás fenntartásához:

  • a telített zsírok aránya legyen kevesebb mint 10% az energiabevitelben, a többit többszörösen telítetlen zsírokkal kell helyettesíteni;
  • a transzzsírok lehetőleg minél alacsonyabb szinten legyenek, lehetőleg ne szerepeljenek a feldolgozott ételekben, és természetes forrásból kevesebb mint 1% az energiabevitelben;
  • maximum 5 g só/nap;
  • 30–45 g rost/nap, teljes kiőrlésű gabonákból, gyümölcsökből és zöldségekből;
  • 200 g gyümölcs/nap (2–3 standard adag);
  • 200 g zöldség/nap (2–3 standard adag);
  • hal legalább 2 alkalommal/hét, ebből egyszer zsíros hal.

A szülők fontos szerepet játszanak a gyerekek táplálkozási szokásainak kialakításában, fenntartásában és ösztönzésében, azért, hogy megelőzzék a krónikus betegségek megjelenését felnőttkorban. Ezek közé tartozik: a rendszeres étkezési rend kialakítása, az étkezések tudatos adagkontrollja, a feldolgozott ételek fogyasztásának csökkentése, az ételek tudatos fogyasztására és a családi étkezésekre való odafigyelés, az ételek otthoni elkészítése egészségesebb főzési módszerekkel, valamint a közös fizikai aktivitások ösztönzése.

Az egészséges táplálkozás fenntartásában a közösség kiemelkedő szerepet játszik, különösen az egészséges élelmiszerekhez való hozzáférés növelésében: helyi termelők friss zöldségeit és gyümölcseit árusító pontok, a helyi termelők támogatása termékeik közösségi értékesítésében, valamint friss élelmiszerekkel támogatott szociális kezdeményezések a rászoruló családok számára. A fiatalok bevonása olyan tevékenységek szervezésébe, amelyek ösztönzik az egészséges táplálkozást és a fizikai aktivitást, valamint az egészségtelen élelmiszerek, különösen a gyermekeknek szóló reklámozás korlátozása szintén pozitív hatással van a gyermekek táplálkozási szokásaira.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentős előrelépéseket ért el az egészséges táplálkozás népszerűsítésére vonatkozó irányelvek kidolgozásában, gyermekek és felnőttek számára, figyelembe véve a legújabb tudományos bizonyítékokat. Ennek keretében kidolgozták az irányelveket a telített, transzzsírok és összes zsírfogyasztás, valamint a szénhidrátok tekintetében a túlsúly és az elhízás, valamint a nem fertőző krónikus betegségek kockázatának csökkentése érdekében.

Az Országos Közegészségügyi Intézet frissítette a Megelőzési kézikönyv a háziorvosok számára – Összevont megelőző beavatkozások az életmódra vonatkozóan. Táplálkozás. Fizikai aktivitás, amely minden elsődleges egészségügyi szakember számára készült: háziorvosok, egészségügyi és közegészségügyi asszisztensek; más szakterületek szakemberei, valamint egészségügyi döntéshozók számára. A közös keret meghatározásának célja a rendszerszintű megelőző beavatkozások számára a kiemelt kockázatos viselkedések megváltoztatása és az elkerülhető betegségek miatt aggasztó morbiditási és mortalitási arány csökkentése. A kézikönyv azt vizsgálja, hogyan befolyásolja a táplálkozás a szervezet egészségi állapotát, a táplálkozási szokások értékelésének módszereit a háziorvosi összevont megelőző konzultáció során, valamint a nem kívánatos viselkedések megváltoztatására irányuló beavatkozásokat. Emellett tartalmazza az egészséges táplálkozásra vonatkozó ajánlásokat a 2 évnél idősebb gyermekek, fiatalok és felnőttek számára. A dokumentum itt érhető el: https://proiect-pdp1.insp.gov.ro/wp-content/uploads/2023/06/Ghidul-Alime...

Szórólap fiataloknak

Szórólap fenőtteknek

Poszter gyerekek