Az Európai Depresszió Elleni Küzdelem Napja - 2024. október 1.

Az Európai Depresszió Elleni Küzdelem Napját minden évben október 1-jén tartják, melyet az Európai Depresszió Elleni Küzdelem Egyesülete kezdeményezett. Ez egy szövetség, amely 19 európai ország szervezeteit, betegeit, kutatóit és egészségügyi szakembereit foglalja magába. Egyesületük erőfeszítései révén felhívják a közvélemény figyelmét a depresszióra, és elősegítik annak jobb megértését, hogy ez a betegség milyen hatással van az emberek életére. Céljuk a megbélyegzés és a diszkrimináció elleni küzdelem, valamint egy olyan képviseleti keret biztosítása, amely minden depresszióval küzdő ember számára támogatást nyújt.

A depresszió világszerte az egyik legfontosabb oka a rokkantságnak, és jelentősen hozzájárul a globális betegségteherhez. A depresszió hatásai hosszú távúak vagy visszatérőek lehetnek, és drámaian befolyásolhatják az egyén képességét a mindennapi működésre, valamint a kielégítő életre. A depresszió kezelhető gyógyszeresen, pszichoterápiával vagy más módszerekkel, ezért elengedhetetlen, hogy a lakosság tisztában legyen a betegség korai jeleinek és tüneteinek felismerésének fontosságával. A depresszió tünetei közé tartozik: szomorúság, az érdeklődés vagy öröm elvesztése, bűntudat vagy alacsony önértékelés, alvászavarok vagy étvágyproblémák, fáradtság, illetve koncentrációs nehézségek. Klinikai depresszióról akkor beszélünk, ha a tünetek legalább két héten át fennállnak. Fontos hangsúlyozni, hogy a depresszió bárkit érinthet, kortól, nemtől vagy társadalmi-gazdasági státusztól függetlenül. A segítségkérés és a megfelelő kezelés kulcsfontosságú lépések a betegség kezelésében és leküzdésében, amely jelentős hatással van az egyén életminőségére és mindennapi működésére.

A serdülőkor egy kulcsfontosságú átmeneti időszak, amely a gyermekkorból a felnőttkorba vezet, és jelentős fizikai, érzelmi és társadalmi változások jellemzik. Ez az életszakasz gyakran stresszes és zavaros lehet, sok érzelmi ingadozással, ami sebezhetővé teszi a tinédzsereket különféle mentális egészségi problémákkal szemben, beleértve a depressziót is.

Néhány fontos információ a fiatalok és serdülők körében tapasztalható depresszióról Európában:

  • 2022-ben a 13 és 28 év közötti fiatalok 36%-a mutatott depressziós tüneteket.
  • 2022-ben az érzelmi zavarokkal diagnosztizáltak 40%-a 19 és 25 év közötti fiatal volt, és a nők átlagosan 56%-kal nagyobb mértékben voltak érintettek, mint a férfiak.
  • 2019-ben több mint 14 millió 15 és 29 év közötti fiatalnak volt mentális egészségügyi problémája az EU-ban.
  • A fiatalok körében a második vezető halálok Európában az öngyilkosság, az autóbalesetek után.
  • Az EU-ban a fiatalok 49%-a számolt be arról, hogy nem kapta meg a szükséges mentális egészségügyi ellátást, szemben a felnőtt lakosság 23%-ával.
  • Minden tizedik serdülőből egynél megfigyelhető a közösségi média problémás használata.
  • Egy 2022-es tanulmányban, amely 280.000 serdülőt vizsgált (11, 13 és 15 évesek) 44 országban és európai régiókban, közép-ázsiai és kanadai országokban, az alábbi eredmények születtek:
    • A serdülők 36%-a számolt be arról, hogy szinte folyamatosan online van, és állandó kapcsolatban áll barátaival a közösségi médián keresztül.
    • A serdülők 11%-a mutatott problémás viselkedést a közösségi médiában, depresszióra utaló tüneteket jelentettek, mint például a közösségi médiahasználat kontrollálásának képtelensége, elszigeteltség, amikor nincsenek online, valamint más tevékenységek elhanyagolása.
    • A nem megfelelő közösségi médiahasználat gyakoribb a lányok körében, mint a fiúknál (13% a lányoknál, 9% a fiúknál).

Az EU és tagállamai számára prioritás a fiatalok mentális egészségének védelme. Az alábbi intézkedésekre helyezik a hangsúlyt a fiatalok specifikus igényeire való jobb reagálás érdekében:

  • Az élet- és munkakörülmények javítása.
  • A fiatalok hozzáférésének megkönnyítése a mentális egészségügyi ellátásokhoz.
  • A mentális egészség fiatalokra gyakorolt hatásának kutatásának ösztönzése.
  • A megbélyegzés elleni küzdelem.
  • A jó gyakorlatok megosztása az EU tagállamai között.
  • Biztonságosabb és egészségesebb digitális tér előmozdítása, beleértve a gyűlölet, az erőszak és a visszaélések elleni küzdelmet a médiában és a közösségi platformokon.

A Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság 2024. október 1-jén tájékoztató rendezvényt szervez a következő témában: Depresszió elleni küzdelem európai napja .

Megyei szinten eseményeket fognak szerveznek a depresszióval kapcsolatos tájékoztatás és a megfelelő depressziókezelés szükségességének tudatosítása érdekében.

A tájékoztató esemény szlogenje: „A depresszió létezik, de vannak megoldások a leküzdésére. Kérj segítséget és nyerd vissza a jólléted!”

A tájékoztató esemény célja a fiatalok depresszióval kapcsolatos tájékoztatásának és tudatosságának növelése.

Az Európai Depresszió Elleni Küzdelem Napja - 2024. október 1.