A Kovászna megyei Közegészségügyi Igazgatóság, 2021. július hónapjában megszervezi a fizikai tevékenység szervezetre gyakorolt hatásairól való tájékoztatásnak szánt tájékoztatási és oktatási kampányt.
A fizikai tevékenység egészségügyi előnyei, a szív- és érrendszeritől a mentálisig, jól meghatározottak. Ezzel szemben a fizikai tevékenység hiánya, a dohányzás és az elhízás mellett, a nem fertőző betegségek egyik fő kockázati tényezője világszerte.
A rendszeres fizikai tevékenység bizonyítottan segít megelőzni és kezelni a nem fertőző betegségeket, mint például a szívbetegség, agyvérzés, a cukorbetegség és a rák több típusa. Ugyanakkor, segít a magas vérnyomás megelőzésében, az egészséges testtömeg fenntartásában, valamint javíthatja a mentális egészséget, az életminőséget és a közérzetet.
A fizikai tevékenység bármilyen típusú mozgásra vonatkozik. Az aktív tevékenység leggyakoribb módjai közé tartozik a gyaloglás, a kerékpározás, a motorozás, a különféle sporttípusok, a kikapcsolódás és az aktív játék és ezek bármilyen készség szintjén és mindenki kedvtelésére megvalósíthatóak.
Mindezek ellenére, a jelenlegi globális becslések szerint minden negyedik felnőtt és a fiatalok 81%-a nem végez elegendő fizikai tevékenységet. Sőt, az országok gazdasági fejlődésével a tevékenység hiányának szintje növekszik, és akár 70% -ot is elérhet a közlekedési eszközök váltása, a munkahelyi és szabadidős technológiák fokozott használata, a növekvőben levő kulturális értékek és a mozgásszegény magatartások miatt.
Az Egészségügyi Világszervezet fizikai tevékenységgel kapcsolatos globális cselekvési terve 2018-2030: az aktívabb emberek az egészségesebb világért keretet biztosítanak a hatékony és megvalósítható szakpolitikai fellépéshez, amely kormányok közötti és multi-szektorális partnerségek révén elősegítheti, fenntarthatja és növelheti a fizikai tevékenységet.
Romániában a 15 éves és idősebb teljes lakosságból, akik az egyes személyek napi tevékenységének részét képező feladatokat látják el (fizetett vagy nem fizetett munkát végeznek, saját háztartásukban dolgoznak, gondozzák a családot, tanulnak, munkát keresnek, idős embereket gondoznak stb.), több mint fele azt mondta, hogy amikor dolgozik, ideje nagy részét ülve vagy állva tölti (60,6%), a lakosság negyede azt nyilatkozta, hogy mérsékelt fizikai erőfeszítést igénylő munkát végez, 5,7% kijelentette, hogy fizikailag megterhelő munkát végez, és 6,8% kijelentette, hogy nem végez olyan munkát, amely fizikai erőfeszítést igényel, vagy nem tudta meghatározni a fizikai erőfeszítés típusát.
A kampány célja: A rendszeres fizikai tevékenység beépítése, mint a napi tevékenység része.
A kampány célcsoportjai a lakosság, a háziorvosok és a közösségi asszisztensek.
A kampány jelmondata: "Egyetlen nap sem fizikai tevékenység nélkül".
A kampány célkitűzései:
A folytatott tevékenységek révén szeretnénk felhívni a lakosság figyelmét a fizikai tevékenység előnyeire és az egészség megőrzésével kapcsolatos felelősségükre.
Az Egészségügyi Minisztérium az Országos Közegészségügyi Intézet által biztosítja ezen kampány irányítását országos szinten
A fizikai tevékenység hatásairól való tájékoztatás országos kampánya - 2021. július - infografika