Hasznos tanácsok kánikula idejére

Az Egészségügyi Minisztérium felhívja mindenki figyelmét, hogy a következő ajánlások betartása sokat segít a kánikula által okozott orvosi problémák elkerülésében:

  • Kánikulai napokon a különösen meleg dél körüli, kora délutáni órákat töltse otthon, viszonylag hűvösben, besötétített szobában!
  • Nagy melegben zuhanyozzon langyos vagy hideg vízzel akár többször is! Alkalmazzunk mentolos törlőkendőt arcunk, karjaink felfrissítésért.
  • Forró nyári napokon az idősebbek ne a legmelegebb órákra időzítsék a piaci bevásárlást!
  • Lehetőleg éjjel szellőztessünk!
  • Sose hagyjunk gyermekeket, állatokat (például kutyát) zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban.
  • Ne hagyjunk az autóban napsütésnek kitett helyen hajtógázzal működő sprayt és gázgyújtót, mert ezek tüzet okozhatnak!
  • Korlátozza a szabadlevegőn való tartózkodást a kora reggeli (6-10 óráig) és esti órákra (18-22 óráig)! Árnyékos helyen próbáljon pihenni napközben! Ha túl sokáig tartózkodott szabadban, akkor próbáljon legalább 1-2 órát légkondicionált környezetben eltölteni, míg a szervezet lehűl, és ismét visszatérhet a kánikulába.
  • Csökkentse a fizikai munkavégzést! Ne ilyenkor végezze a nagytakarítást, ablakmosást! Csak az esti órákban kezdje el a befőzést, azt is állandó szellőztetés mellett!

Hőség idején legalább napi másfél-két liter folyadék fogyasztása ajánlott, és nem szabad megvárni a szomjúságérzet jelentkezését, minden 15–20 percben igyunk egy pohár vizet.

Ugyanakkor gondoskodjunk a tőlünk függő személyekről (gyermekek, idősek, fogyatékkal élők), és rendszeresen adjunk nekik folyadékot, még akkor is, ha nem kérik. Tartsuk folyamatosan a kapcsolatot idős vagy fogyatékkal élő szomszédokkal, rokonokkal, ismerősökkel, érdeklődjünk egészségük iránt.

A lakásban a hőmérséklet emelkedésének korlátozása érdekében ajánlott a napsütésnek kitett ablakokat nap közben bezárni, a redőnyöket és/vagy függönyöket behúzni. Az ablakokat késő este, éjszaka és kora reggel érdemes kinyitni és hagyni, hogy a léghuzat átjárja a lakást. Ajánlott ugyanakkor lekapcsolni vagy csökkenteni a mesterséges fény intenzitását, és kikapcsolni minden olyan elektromos készüléket, amelyre nincs szükség.

Csecsemők és kisgyermekek esetében ajánlott minél hűvösebb és túlzott páratartalom- és huzatmentes környezetet teremteni. Ugyanakkor ajánlatos várni az új élelmiszerek bevezetésével ebben az időszakban. Megfelelő folyadékpótlásról kell gondoskodni, a csecsemőket pedig igényük szerint kell szoptatni. A csecsemő vagy az anya rosszullétének legkisebb jelére ajánlott azonnal jelentkezni a háziorvosnál.

A munkáltatóknak a hőmérsékleti értékektől függően korlátozni kell a kültéri tevékenységeket és munkavégzést; megfelelően szellőztetett helyiségeket kell biztosítani; elsősegélynyújtásra alkalmas, árnyékos fedezékeket kell létrehozni, ahol ingyen ivóvizet biztosítanak a dolgozóknak.

Hasznos tanácsok kánikula idejére

Hasznos tanácsok kánikula idejére (poszter)