A Kovászna megyei Közegészségügyi Igazgatóság 2023. áprilisában az Országos Oltási Tájékoztatási Hónap kampány részeként tájékoztató, nevelési és kommunikációs tevékenységeket szervez, és 2023.04.23-29. közötti időszakban ünnepli az Európai Oltási Hetet (EOH).
A védőoltás megvédi az embereket az olyan súlyos, életveszélyes fertőző betegségektől, mint a diftéria, a tetanusz, a szamárköhögés, a kanyaró, a mumpsz, a rózsahimlő, az invazív pneumococcus és a gyermekbénulás. Világszerte a védőoltás 2,7 millió kanyaró, 1 millió szamárköhögés és 2 millió újszülöttkori tetanusz eset megelőzését biztosítja.
Az Egészségügyi Világszervezet (EVSZ) európai régiója azért ünnepli az EOH-t, hogy felhívja a figyelmet a védőoltások fontosságára a betegségek megelőzésében és az élet védelmében.
Az EU/EGT-országok által bejelentett kanyarós megbetegedések jelentős csökkenése 2020 márciusa után, amely a 2022 és 2023 években is folytatódott, ellentétben áll a kanyaró szokásos éves és szezonális mintázatával, amely a mérsékelt éghajlatú országokban tavasszal tetőzik. A COVID-19 világjárvány éveiben hozott intézkedések magyarázatot adhatnak az esetek megfigyelt csökkenésére.
Romániában, a 2022 év februárjában zajlott a 2020 júliusában született gyermekek 18 hónapos kori oltási lefedettségének becslési tevékenysége. A 2020 júliusában élve született gyermekek 92,1%-ának (59,4% a városi területeken és 40,6% a vidéki területeken) oltási története került értékelésre. A BCG oltás esetében az átoltottság optimális (95% feletti). A gyermekkori Hep B oltás 4 adagjának, a szamárköhögés (DTPa) 3 adagjának, a gyermekbénulás elleni injekciós oltásának (IPV), a Haemophilus B oltásnak (Hib), a pneumococcus elleni oltásnak és a rózsahimlő-kanyaró-szamárköhögés (ROR) oltás egy adagjának átoltottsága a 95%-os célérték alatt van.
A legdrámaibb visszaesés az ROR oltás egy adagjának lefedettsége (kisebb 75%). A 2020 júliusában született 18 hónapos teljes korcsoport gyermekei körében a 3 adag VPI oltással való átoltottság 84,6 (%).
A 2023. év a fellendülés éve, felismerve az oltási arányok általános csökkenését és azt, hogy a gyermekeknek be kell pótolniuk az elmaradt oltásokat. Az EOH anyagai és fő üzenetei az időben beadott gyermekkori védőoltások és a kihagyott oltásadagok pótlásának fontosságára összpontosítanak:
Az országos Tájékoztatási, Nevelési és Kommunikációs (TNK) kampány módszertani szempontból az Egészségügyi Minisztérium irányítja az Országos Közegészségügyi Intézet által, helyi szinten pedig a megyei Közegészségügyi Igazgatóságok által kerül kivitelezésre.
Infografika (fordítás) - Országos Oltási Tájékoztatási Hónap kampány