A Szoptatás Világhete minden évben augusztus 1–7. között kerül megünneplésre, a szoptatás ugyanis az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy az újszülötteknek mindenhol a legjobb életkezdést nyújtsuk.
Az anyatej az ideális táplálék a csecsemők számára. Biztonságos, tiszta és olyan antitesteket tartalmaz, amelyek segítenek megvédeni számos, különösen a csecsemőket érintő betegségtől. Az anyatej biztosítja a csecsemő összes energia- és tápanyagszükségletét az élet első hónapjaiban, és az első életév második felében továbbra is biztosítja a csecsemő tápanyagszükségletének akár a felét vagy több mint egyharmadát, a második életévben pedig akár egyharmadát. A szoptatott csecsemők nagyobb valószínűséggel nem lesznek alultápláltak, túlsúlyosak vagy elhízottak, és kisebb eséllyel alakul ki náluk cukorbetegség az életük során.
Becslések szerint évente 2,7 millió gyermek haláleset, vagyis az összes gyermek haláleset mintegy 45%-a az alultápláltságnak tulajdonítható. Világszinten a 2020. évben a becslések szerint 149 millió 5 év alatti gyermek korához képest alacsony, 45 millió túl sovány a magasságához képest, 38,9 millió pedig túlsúlyos vagy elhízott.
Kevés gyermek kap megfelelő és táplálkozási szempontból biztonságos kiegészítő táplálékot; sok országban a 6 és 23 hónapos kor közötti csecsemők kevesebb mint egynegyede kap megfelelő változatos táplálékot és kerül az életkorának megfelelően táplálásra.
A világon a 0-6 hónapos csecsemők mintegy 44%-a kerül táplálásra kizárólag szoptatással. Így, ha minden 0-23 hónapos csecsemőt optimálisan szoptatnának, becslések szerint évente több mint 820 000 5 év alatti gyermek életét lehetne megmenteni.
A szoptatás az egyik legfontosabb tényező a baba egészségének hosszú távú védelmében. A szoptatás javítja az IQ-értéket és az iskolázottság szintjét. A gyermek jobb fejlődése és a szoptatás által csökkentett egészségügyi kiadások gazdasági nyereséget eredményeznek a családok számára. Ajánlott a szoptatás elkezdése a születést követő első órában, a gyermek kizárólagos szoptatása 6 hónapos koráig, és a szoptatás folytatása, a diverzifikációs folyamattal párhuzamosan, a gyermek 2 éves koráig.
Az Országos Közegészségügyi Intézet az „Alessandrescu-Rusescu” Országos Anya- és Gyermek-egészségügyi Intézettel, a Norvég Közegészségügyi Intézettel, a Norvég Egészségügyi Igazgatósággal és az Egészségügyi Világszervezet romániai Irodájával közösen a „Szoptatás elősegítése a lakosság, a gyermekek és a felnőttek (beleértve a veszélyeztetett lakosságot is) egészségi állapotának javítása érdekében az egészségügyi alapellátók országos hálózatának megerősítése” projekt keretében ajánlásokat dolgozott ki a szoptatás elősegítése terén a helyi szinten dolgozó egészségügyi személyzet számára a „Szoptatás elősegítése. Tippek a szoptatási gyakorlat javításához” Kézikönyv keretében. Ez az okirat ismét rámutat a személy- és családközpontú gondozás elveire, valamint arra, hogy a közösségi szoptatási támogatás kulcsfontosságú. Az anyag a következő linken érhető el.
Az anyák és családjaik tájékoztatását és felvilágosítását célzó kampányok a szoptatás előnyeiről megváltoztathatják az anyák hozzáállását, és ezen magatartás támogatása növelheti a kizárólag szoptató anyák számát, hozzájárulva ezzel az újszülöttek megfelelő táplálásához.
Infografika- Kampány - A szoptatás világhete: augusztus 1-7.