A Víz Világnapja az Egyesült Nemzetek Szervezete által évente megrendezett esemény, amelynek középpontjában az ivóvíz fontosságának hangsúlyozása áll, és az ivóvíz mint emberi jog fontosságának hangsúlyozásásra összpontosít. Ezért az ez alkalomból szervezett akciók/események célja, hogy felhívják a figyelmet az ivóvízhez való hozzáférés fontosságára és a világ korlátozott vízkészleteinek fenntartható kezelésére.
A Víz Világnapját 1993 óta minden évben megünnepeljük, minden évben egy témával és szlogennel. Az idei év témája a víz hasznosítása a békéért.
A különböző tényezők – köztük a népességnövekedés, az iparosodás és az éghajlatváltozás – kombinációja miatt a vízkészletekre világszerte nagy nyomás nehezedik nemcsak minőségi, hanem mennyiségi szempontból is.
A Víz Világnapja jó alkalom arra, hogy társadalmunk számos kérdést megvitasson a víz életben betöltött fontosságáról, a környezet és a vízforrások védelméről, ezen kívöl a közegészségügy és a jólét, az élelmiszer- és energiarendszerek, a termelékenység gazdasági, ill. a környezeti integritás egy jól működő és tisztességesen irányított vízkörforgáson alapul.
Idén a Víz Világnapja arra fókuszál, hogy a víz akkor lehet vita téma, amikor a különböző felhasználók, államok és szervezetek érdekeit összeegyeztethetetlennek érzékelik, vagy ha a víz mennyisége és/vagy minősége csökken, ami az emberi egészségre és az ökoszisztémára is hatással lehet.
Jelenleg évente 1,4 millió ember veszti életét a vízforrások hiánya vagy azokhoz való hozzáférés, a csatornahálózat hiánya és a nem megfelelő higiénia miatt.
Körülbelül 2,2 milliárd ember – vagyis minden negyedik ember – még mindig nem csatlakozik biztonságos otthoni ivóvízforráshoz, és 3,5 milliárd ember – vagyis 5 emberből 2 – nem rendelkezik megfelelő szennyvízelvezető rendszerrel. Körülbelül 2 milliárd ember – vagyis 4-ből 1 – nem tud otthon kezet mosni szappannal és vízzel.
2015 és 2022 között a biztonságos háztartási ivóvízhez való hozzáférés aránya 69-ről 73%-ra nőtt; a biztonságos higiénia pedig 49-ről 57 százalékra nőtt; míg az alapvető higiéniai szolgáltatások 67-ről 75 százalékra nőttek.
A biztonságos ivóvízhez, a szennyvízelvezetéshez és alapvető higiéniai szolgáltatásokhoz való egyetemes hozzáférésre vonatkozó fenntartható fejlődési cél 2030-ig történő eléréséhez azonban a biztonságos ivóvíz terén elért jelenlegi ütem hatszorosára, az alapvető higiéniai szolgáltatások terén pedig háromszorosára lesz szükség.
A vízzel és békével foglalkozóglobális magas szintűtestület, amelyet 2015-ben a 15 ENSZ-tagállam kezdeményezésésre hoztak létre Genfbe, azt a feladatot kapta, hogy a vizet a béke és a biztonság összefüggésében vizsgálja.
A közös munka három általános elve:
A víz az egészség, a béke és a jólét alapvető forrása. A békés együttműködés ezen a területen – országokon belül és országok között – minden ágazatban előkészítheti a békés együttműködést. A víz stabilizáló erő és katalizátor lehet a fenntartható fejlődéshez, nem csupán erőforrás, hanem emberi jog is, amely az élet minden területéhez tartozik.
A Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság Egészségfejlesztési osztálya és a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság Mikrobiológiai Laboratóriuma és az Egészségügyi Kémia és Ipari Környezet-Toxikológiai Laboratóriuma, tájékoztató - oktatási - kommunikációs kampányt szervezett a Kovászna Megyei Tanfelügyelőséggel partnerségben, amely a VÍZ VILÁGNAPJÁRA – 2024. MÁRCIUS 22. - hívta fel a közvélemény figyelmét.
Az eseményre a Kovászna Megyei Iskolák V-VI. osztályos diákjai voltak meghíva 5 fős csoportokkal a Víz Világnapja alkalmából megrendezett - Tiszta víz című oktatóvideó-versenyre. A tanulók egy rövid, legfeljebb 3 perces oktatóvideót készítettek. Ez alkalommal a győztes csapatok fogadva voltak a laboratóriumban, ahol köszöntötte őket a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság igazgatója Ágoston László és Robu Melinda főkémikus.
A győztes csapatok a következők voltak:
Egy emlékezetes, tanulságos élmény volt a diákok számára az, ahogy Dr. Sárkány Emese labororvos, Robu Melinda főkémikus, Brînză Ildikó laborasszisztens és Fésüs Attila laborasszisztens bemutatták a laboratóriumokat, a komplex munkájukat, amelyet végeznek, utána pedig közös kísérleteket végeztek a gyerekekkel
Képek az eseményről: