A méhnyakrák veszélyezteti a legjobban nők életét, a mellrák után világ szinten. Minden évben körülbelül 500.000 nő betegszik meg, és 250.000 halnak meg ebből az okból . Legtöbb esetet azokon a helyeken tartanak nyilván ahol egyáltalán nincs vagy ahol nem elég hatékony a megelőzés. Európában körülbelül 60.000 nő betegszik meg évente, amelyből 30.000 nő hal meg ebből az okból.Az egyik oka ennek hogy a nők nem voltak egyáltalán vagy nem voltak eléggé felvilágosítva hogy mit kell tegyenek a megelőzés érdekében. Ezek a nők nem részesülnek a megelőzési programok előnyeiben vagy nem használják ki ezt a lehetőséget. Csaknem minden egyes méhnyakrák esetet meg lehet előzni a rendszeres méhnyakrák szűréssel és a HPV (Human Papilloma Virus ) elleni védőoltás segítségével.
Nem létezik más rákos megbetegedés amelynek a megelőzésének ilyen meggyőző hatása lenne!
A méhnyakrák kialakulása sok évbe telik, ugyanis ennek a betegségnek a kialakulása előtt több fajta a rákot megelőző betegségek jelentkeznek, amelynek semmi tünete nincs, de ebből alakul ki majd a tulajdonképpeni méhnyakrák. A hatékony szűrőprogramok az esetek 80% megelőzhetik. A Méhnyakrák szűréssel felfedezhető a betegség nagyon kezdetleges fázisa is, azelőtt hogy rosszindulatuvá fejlődjön. Ezek a kezdetleges betegségek semmi tünetet nem adnak, csak a szűrés segítségével fedezhető fel.
Nagyon fontos hogy minden nő részt vegyen rendszeresen a méhnyakrák szűrésen, akkor is ha teljesen egészségesnek érzik magukat.
Méhnyakrák szűrés
Két fajta teszt áll a méhnyakrák szűrés rendelkezésére:
1. A Papanicolau Teszt (Babeş-Papanicolau) kiszűri a az átalakulás előtti rákos sejteket is.
- Ha ez a teszt eredménye teljesen jó akkor 3 - 5 évente előirt megismételni rendszeresen. Ez a leghatékonyabb védelmet biztosítja a nők számára.
- Ha viszont bármilyen elváltozást észlelnek akkor további kiegészítő vizsgálatokat ajánlanak, hogy megállapítsák hogy szükséges-e valamilyen fajta kezelés.
2. A HPV Teszt nek pedig az a célja hogy kiszűri azokat a sejteket amelyeknek megnövekedett kockázata van hogy méhnyakrákká alakuljanak
- Ezt a tesztet is szintén ajánlott 3 – 5 évente rendszeresen megismételni.
- A szűrés rendszeres megismétlése a legnagyobb védelmet biztosítja a nők számára , hogy elkerülhessék a Méhnyakrák kialakulását.
- Ha viszont bármilyen elváltozást észlelnek akkor további kiegészítő vizsgálatokat ajánlanak, hogy megállapítsák hogy szükséges-e valamilyen fajta kezelés.
- Ez a HPV Teszt nem ajánlott 30 év alatti nőknél, mert ugyanis náluk is jelentkezhet de ezek a fertőzések maguktól megszünnek.
A méhnyakrák szűrés akkor a leghatékonyabb ha egy jól megszervezett egészségügyi program keretében történik.
Éppen ezért ajánlja az Európai Parlament minden egyes tagországának, hogy megszervezze az Országos Méhnyakrák Szűrő Egészségügyi Programot.
Romániában a méhnyakrák elleni szűrést a Országos Közegészségügyi Intézet koordinálja .
HPV (Human Papilloma Virus ) elleni védőoltás
A méhnyakrák egy HPV nevű vírus okozta fertőzésből indul ki, így azokkal az oltásokkal amelyekkel megelőzhetjük ezek a fertőzések kialakulását, a méhnyak rák kialakulásást is megelőzhetjük.Jelenleg két fajta HPV elleni védőoltás létezik:
Mindkét oltás a két legelterjedtebb típusu HPV fertőzést előzi meg (a 16 és 18 típusuakat). Ezek a vírusok okozzák a Méhnyak rák kialakulását, viszont gyengébb a hatékonyságuk a más típusu HPV fertőzésekkel szemben. Ezek a védőoltások akkor a leghatékonyabbak ha a kamasz lányoknak vagy a fiatal nőknek adják. Viszont a HPV elleni védőoltás nem nyújt teljes megelőzést, csak akkor hatékony ha a méhnyakrák szűrést is rendszeresen végezzük és a védőoltást is beadatjuk. Ezért nagyon fontos hogy azok a nők is részt vegyenek rendszeresen a szűrőprogramokon akik be voltak oltva HPV elleni védőoltással.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ jelentése szerint 19 ország a 29 Európai Unió Tagországa közül részt vesz a Méhnyakrák szűrő programban és szisztematikusan oltják a kamasz lányokat HPV elleni védőoltással. A jelentés viszont azt is mutatja, hogy a tudatosság szintje az oltás fontosságára nézve még mindig a jóval alacsonyabban van a kelleténél sok országban Egyik oka ennek az hogy a lakosság nem értette meg teljesen a védőoltás adta előnyöket és a biztonságot amit a védőoltás nyújt, amelyek statisztikailag is bizonyítva voltak. Jelenleg nagyon sok tudományos bizonyíték létezik, amelyek bizonyítják a HPV elleni védőoltás előnyeit.
A bizonyítékok alapján a HPV elleni védőoltás széles skálán elfogadott az egészségügyi közösségek körében mint egy rendkívül hatékony módszer amivel jelentősen csökkenteni lehet a méhnyak rák megbetegedések kialakulását, és az Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ kiemelte hogy Közegészségügyi Intézmények minden országban fokozott erővel növeljék a HPV oltással beoltottak számát.
A hatékony méhnyakrák szűrő programok és a méhnyakrák elleni védőoltás együttesen megelőzheti az összes méhnyak rák megbetegedéseket. Viszont ezek a programok csak akkor működnek, ha a lakosság használni fogja és megérti a fontosságukat és előnyeit.
XI. Méhnyakrák Megelőzés Európai Hete2017. Január 22. – 28.
Az Ön segítségével csaknem az összes méhnyak rák megbetegedést elkerülhetjük!
A hatékony méhnyak rák szűrőprogramok az esetek 80% megelőzhetik.
Plusz, ha a HPV elleni védőoltás kamaszkorban van beadva akkor jövőre szinte teljesen lecsökkenthető a méhnyak rák kialakulása
Létezik két fontos ok:
Pontosan ezzel a céllal volt indítva a Méhnyakrák Megelőzés Európai Hete hogy felhívja a lakosság figyelmét a szűrő program fontosságára és a HPV oltás hatékonyságára a méhnyak rák megbetegedések elkerüléséért.
Létezik három célcsoport:
1. A lakosság
2. Az egészségügyi szolgáltatók
3. A politikusok
1. A lakosság – az emberek meg kellene értsék a méhnyakrák elleni szűrő program és a HPV elleni védőoltás előnyeit, és a fontosságát annak hogy éljenek ezzel a lehetőséggel és használják ezt a szolgáltatást.
2. Az egészségügyi szolgáltatók – az orvosok, asszistensek és más egyéb egészségügyi szolgáltatók informálják helyesen a lakosságot, promoválják egyre több helyen, bátorítsák hogy éljenek ezzel a lehetőséggel.
3. A politikusok – A politikai vezetők is legyenek jól informálva a méhnyakrák szűrő programok és a HPV elleni védőoltás előnyeiről, fontosságáról, hatékonyságáról hogy értsék meg milyen fontos egy országban hogy ezek az egészségügyi szűrő programok működjenek és prioritásban legyenek a költségvetésben.
A Méhnyakrák szűrő programokkal és a HPV elleni oltás bevezetésével lényegesen lecsökkent a megbetegedések száma mégis még mindig fontos probléma marad a közegészségügy számára főleg a kevésbé fejlett országokban.
GLOBOCAN szerint 2012.- ben 527.624 új esetet regisztráltak. A méhnyak rák a negyedik helyen volt a világban és a második helyen amikor a 15 és 44 éves nők esetében diagnosztizáltak.
85% - azokban az országokban regisztrálták amelyek kevésbé fejlődtek és az ország nem rendelkezett hatékony szűrőprogramokkal.
2012.- ben 265.672 elhunytak a méhnyakrák megbetegedésben világszinten.
Az elhunytak 90 % - át a fejlődésben levő országokban regisztráltak: Afrikában 60.100 esetet, Latin Amerikában és a Karib Szigeteken 28.600 esetet, 144.400 Ázsiában. Indiában 67.500 halálesetet tartottak nyilván. Afrikában és Malaiziában az elhalálozásoknak a legfőbb oka a méhnyakrák volt a nők körében.
2012-ben Európában 58.373 új esetet regisztráltak méhnyakrák megbetegedésben.
2014.-ben a legtöbb méhnyakrák megbetegedést Romániában jelentettek (31,51 la 100.000), utána következett Bulgária (27,41) és Litvánia (25,01), és a legkevesebb esetet regisztráltak Máltában (4,21).
A legkisebb elhalálozási arány vol Finnországban (1,25), Máltában (1,4), Spanyolországban (1,78) és Norvégiában (1,79). Románia jelentett a legtöbb méhnyakrák okozta elhalálozást (11,94 la 100.000), utána következett Moldova Köztársaság (8,48), Litvánia (8,29) és Szerbia (8,15).
Romániában a negyedik ok a méhnyakrák ami az elhalálozási eseteket jelenti, utána következik a mellrák, a végbélrák és a tüdőrák. De a méhnyakrák az első elhalálozási ok a 15 – 44 éves nők körében.
Globális tendenciák
Azokban a nyugati országokban ahol hatékonyan bevezették az Országos Méhnyakrák Szűrő Egészségügyi Programokat 65 % csökkent az elmúlt négy évtizedben a méhnyakrák megbetegedések száma
Norvégiában 6,3 a 100.000 lakósra volt az elhalálozási arány 1970.-ben és 1,5 volt 2011-ben.
Ahol eddig nagy százalékokban jelentkezett a méhnyakrák megbetegedés ott is észlelhető volt egy kevés csökkenés, mint például Kolumbia, Fülöp szigetek, India, itt egész biztosan a hatékonyabb szűrővizsgálatoknak köszönhetően.
Voltak olyan országok is ahol nőtt a megbetegedések száma, mint például Uganda és egyes Kelet Európai országok (Esztónia, Litvánia, Bulgária)
Aktuális tendenciák
A Közel Keleti országokban és Ázsiában is csökkent a méhnyakrák megbetegedések száma, ez annak is köszönhető hogy ezekben az országokban ellenzik a házasságon kívüli szexuális kapcsolatokat.
A turizmus és a bevándorlók ugyancsak befolyásolták a HPV vírus terjedését.
Az Amerikai Egyesült Államokban 74 % csökkent a méhnyakrák megbetegedések száma az elmúlt 50 év alatt, ugyancsak a hatékonyan megszervezett Országos Egészségügyi Szűrő Programoknak köszönhetően.
Spanyolországban teljesen lestoppolták az új esetek számát, ami a méhnyakrák megbetegedéseket illeti.
1981.- ben kezdett csökkeni a méhnyakrák megbetegedésben elhunytak száma, 2003.- ban megállt és konstans maradt.
Az 1981 és 2012 között végzett felmérés Spanyolországban azt bizonyítja, hogy a jól kialakított hatékonyan működő Országos Méhnyakrákszűrő Egészségügyi Programok jelentősen lecsökkentik vagy teljesen stoppolhatják az újabb méhnyakrák megbetegedésekben szenvedők számát.
A Bölcsesség Gyöngye Kampány a Méhnyakrák Megelőzéséért
A Méhnyakrák Megelőzéséért szervezett Kampány és a Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét minden évben januárban kerül megszervezésre és amelynek a szimbóluma a “Bölcsesség Gyöngye”.
Célja, hogy minden nő, életkorra való tekintet nélkül tudatában legyen annak, hogy védőoltással és rendszeres szűréssel ma már nagyon eredményesen védekezhetünk a méhnyakrák ellen és ugyanakkor jelentősen csökkenthetjük a méhnyakrák megbetegedések számát Európában.
Ezért is a “Bölcsesség Gyöngye” a szimbóluma az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hétnek, hogy a lakosság meg tudja külömböztetni más kampányoktól.
Jelenleg 1,5 millió “Bölcsesség Gyöngye” kitűzőt osztottak szét Európában.
“Bölcsesség Gyöngye”
Romániában a méhnyakrák elleni szűrést az Országos Közegészségügyi Intézet koordinálja .
Az Országos Kampány 2017. január 22.-én kezdődik az Európai Méhnyakrák Megelőzési Héttel és folytatódni fog egész 2017. februári hónapban , az Országos Rákmegelőző Hónap keretén belül.
Az ÖNÖK segítségével szinte minden egyes méhnyakrák esetet megelőzhetünk.
Védőoltással és rendszeres szűréssel ma már nagyon eredményesen védekezhetünk a méhnyakrák ellen.
Mégis ezek az Országos Egészségügyi Szűrőprogramok akkor működnek a leghatékonyabban, ha a lakosság él ezzel a lehetőséggel és használni is fogja a vizsgálatokat.
Pártolja fel az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét Kampányát!
Járuljon hozzá a lakosság tudatosításához ami a méhnyakrák elleni küzdelmet jelenti.
Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét Kampányát a Kovászna Megyei Közegeszségügyi Igazgatóság , Egészségnevelési Osztálya is megszervezi , különböző figyelemfelkeltő tevékenységekkel.
2017. Február 16. – án egy Egészségnevelő kampányt szervez a sepsiszentgyörgyi RGT - READY GARMENT TECHNOLOGY gyár alkalmazottainak, erre az alkalomra meghívott egy szakorvos a sepsiszentgyörgyi “Dr. Fogolyán Kristóf” , szülész – nőgyógyászati osztályáról aki egy rövid bemutatót tart a Méhnyakrákról,és arról tudatosíja a lakosságot, hogy a védőoltással és rendszeres szűréssel nagyon eredményesen védekezhetünk a méhnyakrák ellen. Ezt követően pedig egy közös gyöngyfűzéssel zárul a figyelemfelkeltő tevekénység.
A Méhnyakrák megbetegedések Kovászna Megyében a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság Statisztikai adatai szerint:
Év |
Esetek száma |
2011 |
30 |
2012 |
22 |
2013 |
40 |
2014 |
29 |
2015 |
27 |
Lazăr Klaudia
Egészségnevelés Osztály
Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság