Minden évben, a téli szezonban, emberek millióit fenyegetik a grippét okozó vírus veszélyei. Tekintetbe véve, hogy a vírus igen fertőző, a betegség nagyon gyorsan terjed — néhány hét alatt országokon, sőt kontinenseken száguld végig — s nem ritka, hogy halálos áldozatai is vannak, érthető, hogy főleg az idősek, a szív és más krónikus betegségben szenvedők veszélyeztetettek.
Felvetődik a jogos kérdés: mit lehet tenni a betegség megelőzése érdekében? Az első és legkézenfekvőbb ajánlat az lenne, hogy grippé járvány idején lehetőleg mindenki kerülje a tömeget, a forgalmas helyeket.
Felső légúti virózisok és grippés megbetegedések megelőzésére legfontosabb a védőoltás. Elsősorban a nagy fertőzésveszélynek kitett csoportok élhetnek ezzel a megelőzési lehetőséggel: akik krónikus tüdő-, valamint szív- és érrendszeri betegséggel küszködnek, asztmás betegek, cukorbetegek. Az idén az Egészségügi Minisztérium nagy hangsúlyt fektet a terhesek és a túlsúlyosak beoltására is. Ingyenes oltásban részesülnek a szociális gondozásban részesülő felnőttek és gyermekek, kórházi személyzet – különös tekintettel azok, akik krónikus betegeket látnak el, fertőző osztályon, sürgösségen, mentőszolgálatnál dolgoznak Természetszerűen ugyanezek a csoportok azok, amelyek terjeszthetik is a fertőzést. Az egészségügyi szakemberek úgy vélik, érdemes ellenoltást kapniuk a hat hónapos gyermektől számítva a 18 évesekig – közülük azok a fiatalok, akik huzamosabb ideig aszpirinos terápián estek át. Immunhiányos betegek számára különösen ajánlatos a beoltás grippé ellen. Nem utolső sorban minden olyan személy aki betöltötte a 65 évet, tehát az idősebb korosztály.
Jó tudni , hogy grippé, influenza és nátha korántsem ugyanaz. Az influenza általában 39-40 fokos hőemelkedéssel, lázzal és általános rossz közérzettel jár. A nátha pedig enyhébb lefolyású, és nem jár különösebb tünetekkel, mindössze egy kis orrfolyás, fejfájás kísérheti. A baj akkor kezdődik, ha előbb említettek úgymond bakteriálisan felülfertőződnek, ekkor kell antibakteriális gyógyszerekhez folyamodni. A grippé elleni oltásnak is az a szerepe, hogy megelőzze egy-egy kis nátha elsúlyosbodását. Az, akinek folyik az orra, szortyog, egy kis torokégésre panaszkodik, nem kell feltétlenül egyből orvoshoz rohanjon, kezdheti a klasszikus házi módszerekkel: forró tea, sósvizes toroköblögetés, ha van egy kis hőemelkedés, akkor Paracetamol használata. Továbbá ajánlott ilyenkor ágyban maradni, úgymond kipihenni a betegséget, lehetőséget adni a szervezetnek, hogy felépüljön, leküzdje a kórt. Ha nagyon belázasodunk, vagy ha a panasz nem szűnik meg pár nap alatt, akkor mindenképp orvoshoz kell fordulni.
A Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság hetente elemzi a grippés megbetegedések terjedését és feldolgozza a családorvosi kabinetektől kapott adatokat, amelyeket összehasonlitunk az utóbbi 10 év adataival . Hetente sajtóközlemény formájaban közöljük ezeket az adatokat intézményünk honlapján - www.dspcovasna.ro.