Október hónap évek óta a mellrák világhónapjának számít, számtalan szervezet és médium tart emlékezéseket és különféle akciókat az egyre elterjedtebb betegség elleni küzdelem támogatásáért, és hogy minél több ember figyelmét hívják fel a rák ellen való védekezés fontosságára.
Az egészséges életmódra való nevelésnek már az iskolában meg kell kezdődnie, a rizikótényezők kiszűrésével ugyanis csökkenthető a rákos megbetegedések kockázata. Világszerte és Romániában is nőknél a leggyakoribb rákos megbetegedési forma a mellrák. Nálunk külön gondot jelent, hogy a rákszűrésnek nincs gyakorlata, a nők akkor fordulnak orvoshoz, amikor nagyon sok esetben már a betegség előrehaladott stádiumában vannak.
A mellrák a női daganatokban a halálozási lista vezető betegsége.
Az egyes stádiumban 90%-ban, kettes stádiumban 70%-ban, hármas stádiumban 50%-ban, négyes stádiumban pedig aligha gyógyítható. Nem mindegy tehát a daganat kiterjedése. Korai stádiumban a legtöbb esetben gyógyítható, elhanyagolt stádiumban szinte gyógyíthatatlan.
Melled rendszeres, havonkénti vizsgálata megmentheti akár az életed is.
A rendszerességen azért is van hangsúly, mert a változások csak akkor tűnnek fel gyorsan, ha ismerjük saját testünket, mellünket.
Az itt felsorolt elváltozások közül bármelyik lehet mellrák jele. Ha bármelyiket észleljük, azonnal forduljunk orvoshoz!
Mikor vizsgáljuk mellünket?
Legjobb, ha a menstruáció után egy héttel ellenőrizzük melleinket. Ilyenkor a legkevésbé duzzadtak a mellek, és ezért a legjobban vizsgálhatók. Ha menstruációd nem rendszeres, akkor vizsgáld meg melled minden hónapban lehetőleg ugyanazon a napon.
A mell önvizsgálatának lépései:
1. Az emlők megtekintése a tükörben:
Vetkőzzön le derékig, álljon vagy üljön erős fényben a tükör elé. A mellek megtekintésekor ne feledje, hogy az emlők sosem teljesen egyformák. Nézze meg melleit, mellbimbóit alaposan, szemből és oldalról egyaránt.
Először lógó karokkal, majd csípőre és tarkóra tett karokkal is, miközben egyik oldalról a másikra fordul, kövesse a mellek kontúrjának változásait, különböző szögekből megtekintve azokat.
Nézzen le emlőire, enyhén préselje össze a bimbókat, nincs-e vérzés vagy egyéb szokatlan váladékozás!
Mire kell figyelni?
2. Az emlő áttapintása:
3. Tapintsuk át melleinket fekvő helyzetben is.
Feküdjön le, helyezkedjen el kényelmesen, feje alatt egy párnával. Mindkét emlőjét külön-külön vizsgálja meg! Azon az oldalon, amelyet éppen vizsgál, tegyen egy összehajtogatott törölközőt a lapockája alá! Ezáltal az emlő szövetét könnyebb vizsgálni. A jobb mellhez a bal kezet, a bal mellhez a jobb kezet használja! Azt a kezét, amelyiket éppen nem használja, tegye a feje alá!
Határozottan tapintsa végig a mellét körkörös függőleges és kifelé irányuló mozdulatokkal. Mindig ugyanúgy végezze.
Végül vizsgálja meg a hónaljakat! Még mindig az összezárt ujjak alsó lapos felületét használja, és ugyanazokat a körkörös mozgásokat végezze, mint az emlőknél, hogy az esetleges csomókat ki tudja tapintani. A hónalj mélyedésénél kezdjen, és haladjon lefele az emlő irányában.
Összezárt ujjai egész alsó felületét használja a tapintáshoz, ne csak az ujjbegyeket. Ujjait körkörösen mozgatva egy spirál mellett haladjon! Gyengén, de határozottan, tapintson ki bármilyen csomót vagy tömörültet. Először jó nagy körben vizsgálja meg az emlőt. Vigyázzon, hogy ne hagyjon ki egyetlen területet sem.
Mire kell figyelni?
Amennyiben a vizsgálat során eddig nem észlelt csomót, tömörülést tapintana, akár a mellben, akár a hónaljárokban, illetve bármilyen egyéb elváltozást fedezne fel, forduljon családorvosához vagy nőgyógyász kezelőorvoshoz!