Március 24. a Tuberkulózis Ellenes Küzdelem világnapja. Annak ellenére, hogy Romániában 2003 óta folyamatosan csökken a regisztrált tuberkulózisos betegek száma, fontos odafigyelni a betegségre. Kovászna megyében 2011.-ben 87 (amiből három 0-14 év közötti gyerek) tuberkulózisban szenvedő új beteget regisztráltak, ami megfelel a többéves átlagnak. Jelenleg ennek megfelelően összesen 103 tuberkulózisban szenvedő beteget tartanak nyilván a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság statisztikai adatai szerint.
Robert Koch 1882. március 24.-én jelentette be a tudományosan a világnak a tuberkulózis baktériumának felfedezését. Ezért éppen március 24-e a Tuberkulózis Elleni Küzdelem Világnapja. A tuberkulózis vagy elterjedt nevén „tbc” olyan idült fertőzőbetegség, amelyet baktérium okoz. A kórokozó nyálcseppek révén (köhögés) jut át egyik emberről a másik emberre. Az esetek 90%-ban a tüdőt támadja meg, de előfordul, hogy a tbc baktérium elárasztja az egész szervezetet – az agyvelőt, a veséket, a tüdőt és a csontvelőt - és súlyos kórképhez, gyakran halálhoz vezet.
A tuberkulózis (rövidebb elnevezéssel tbc) olyan fertőző betegség, amelyet baktériumok okoznak. Ezek, ha bejutnak az emberi szervezetbe, bárhol – tüdőben, vesében, csontokban stb. – megtelepedhetnek, és ott szaporodni kezdenek, közben károsítják, pusztítják azt a szervet, ahol szaporodnak. A tbc leggyakrabban a tüdőt támadja meg, ezért is nevezték régebben tüdőbajnak, tüdővésznek. A tbc fertőzéssel terjed. A tbc-s beteg köhögésekor a nyálcseppekkel együtt tuberkulózisbaktériumok kerülnek a levegőbe. A körülöttük élő emberek belélegzik ezeket, a baktériumokat, amelyek megtelepednek a tüdejükben, és elszaporodva betegséget okozhatnak. Ezt nevezzük cseppfertőzésnek. A fertőzés elsősorban a beteg ember családtagjait veszélyezteti, különösen, ha zsúfolt lakásban élnek. Könnyebben megkapja a betegséget az, akinek a szervezete legyengült, valamilyen egyéb betegség rontja az ellenálló képességét, aki rossz körülmények között él, rosszul táplálkozik, rendszeresen fogyaszt szeszesitalt. A tuberkulózis gyógyszerei megakadályozzák a beteg ember szervezetében élő baktériumok szaporodását, majd el is pusztítják őket. Ezért a fertőzés a legbiztosabban úgy előzhető meg, ha a beteg minden gyógyszerét minden alkalommal pontosan beveszi. Ezzel is sokat tesz a gyógyulása érdekében. A megfelelő kezelés következtében a fertőzésveszély néhány hét alatt a minimálisra csökken. A fertőzőképesség időszakában a betegek arra szakosodott kórházi osztályokon fekszenek.
A következőket kell betartania:
A Tuberkulózis kezelése ingyenes. A betegség gyógyítható, ha a beteg betartja a gyógyszeres kezelési szabályokat!
Ha tuberkulózisra utaló tüneteink vannak, azonnal forduljunk:
A BCG Védőoltás: Az elsődleges megelőzési forma a tuberkulózisnak. Újszülöttkorban a szülészeti intézményben vagy az első két hónapon belül adható. A nagyobb gyerekek újraoltása vagy a felnőttkori újraoltás nem ad nagyobb védettséget.
FONTOS:
- AKKOR IS, HA BEKAPTUK A VÉDŐOLTÁST, NEM 100 %-OS A VÉDETTSÉG A TUBERKULÓZIS ELLEN
- A NEGATÍV IDR TÜDŐPRÓBA NEM ZÁRJA KI A TUBERKULÓZIST!
További információk: