A Cukorbetegek Világnapja alkalmából közzétett jelentésében az Egészségügyi Világszervezet azt állította, hogy járványos méreteket öltött cukorbetegség, amelytől jelenleg mintegy 250 millió ember szenved világszerte, nem kíméli a legfiatalabbakat sem. Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők száma az elmúlt húsz év alatt szinte valamennyi európai országban megduplázódott - mutatott rá Claire Lévy-Marchal, a franciaországi INSERM egészségügyi és orvostudományi kutatóintézet gyermekgyógyász szakorvosa. A felnőttkori diabétesz rendszerint 2-es típusú, azaz inzulinrezisztencia okozta anyagcsere-betegség. A gyermekeknél fordított az arány, náluk az esetek 90 százalékában a cukorbetegség 1-es típusa (amelynél a hasnyálmirigy sejtjei nem termelnek inzulint) fordul elő. A szakemberek a miatt is aggódnak, hogy számos országban terjed a 2-es típusú diabétesz a gyermekek és serdülők körében. Az elhízással és helytelen életmóddal összefüggő 2-es típusú diabétesz következtében jóval korábban és jóval gyorsabban alakul ki szövődmény, főként vesepanaszok és magas vérnyomás a fiataloknál, mint az 1-es típusú cukorbetegség esetében. A cukorbetegség (másnéven: diabetes mellitus) a gyakran előforduló anyagcsere-rendellenesség. Fő jellemzője a szénhidrát-felhasználás zavara. Szövődményei következtében romlik a beteg életminősége és életkilátása.
A cukorbetegség megelőzése
Az 1-es típusú diabétesz megelőzése napjainkban még nem megoldott. Hajlamosító tényezők figyelembevételével viszont korán kiszűrhető. A 2-es típusú cukorbetegségre való hajlam nagy százalékban öröklődhet, ahol. a családban korábban már előfordult diabétesz vagy érrendszeri betegség. Kialakulásának esélye csökkenthető rendszeres mozgással, egészséges táplálkozással, káros szenvedélyek mellőzésével.
Az elhízás megelőzése
Már magzati korban odafigyelést igényel az anya optimális tápanyagbevitele, de a gyermek növekedési időszakában sem szabad mellőzni az egészséges táplálkozás és mozgás irányelveit.
A dohányzás mellőzése
A dohányzás káros az egészségre és bizonyítottan inzulinrezisztenciát okoz! Cukorbetegekre különös tekintettel, mivel megnöveli a szövődményként kialakuló betegségek kockázatát a sokszorosára.
Alkoholfogyasztás mellőzése
Az alkohol minden típusa lebomlásáig gátolja a máj működését és a vércukorszint eséséhez történő alkalmazkodását. Fontos odafigyelni az alkohol kiemelkedően magas energiatartalmára is, 1 g alkohol 30 kJ (7,2 kcal), így rendszeres vagy nagymértékű fogyasztása könnyen testsúlygyarapodáshoz vezethet.
Lehetséges, hogy cukorbetegségben szenved, ha a következő tüneteket észleli:
A vércukorszint megnövekedésének a következményei hosszú távon:
A vércukorszint megnövekedésének az okai a cukorbetegeknél:
A szövődmények elkerülése cukorbetegeknél: - a vércukorszint rendszeres ellenőrzése és az egészséges életmód betartása. Egy cukorbeteg négy alapvető szabályt kell betartson a szövődmények elkerulésehez:
Tanácsok cukorbetegeknek:
Ne feledjék: mindig jobb megelőzni, mint kezelni.