Több mint 20 éve nehezedik súlyos fenyegetésként az egyes állampolgárok, az érintettek és családjuk életére a huszadik század egyik legpusztítóbb járványa, az AIDS. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1988-ban döntött megtartásáról, hogy ezzel is felhívja a figyelmet a gyilkos kór elleni nemzetközi összefogás szükségességére.
Az AIDS, a szerzett immunhiányos tünetegyüttes a HIV-fertőzés utolsó szakaszának tekintendő. Maga a fertőzés kedvező feltételek esetén gyógyszerekkel éveken, évtizedeken át kordában tartható, azaz az AIDS az utóbbi években krónikus, kezelhető betegséggé vált. Az AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) vagy magyarul szerzett immunhiányos tünet együttes kórokozója HIV-vírus (Human Immundeficiency Virus).
A fertőzés elsősorban szexuális úton terjed, fertőzött nemi váladék közvetítésével, de fertőzött vérrel is átvihető. Utóbbi leggyakrabban a drogfogyasztók közös tű- és fecskendőhasználata során következik be, de előfordulhat egészségügyi dolgozók fertőződése is szúrásos balesetek kapcsán is.
Vérkészítménnyel való átvitelének esélye, a szigorú ellenőrzések miatt ma már igen kicsi. Ráterjedhet a fertőzés anyáról gyermekére, ami főképp szülés közben, valamint az anyatejjel történhet, ritkán a méhlepényen át, a terhesség alatt.
70-80 százalékban nemi úton történik a fertőződés, ennek megfelelően legveszélyeztetettebbek a partnerüket gyorsan váltogató heteroszexuálisak, a homo- és biszexuális férfiak, az intravénás kábítószerélvezők és szexuális partnereik, a prostituáltak és klienseik, valamint azok partnerei (ezek együtt alkotják az úgynevezett rizikócsoportokat).
A nők fogékonyabbak a fertőzésre, mivel a spermában sokkal több vírus van, mint a vérben és aktus során nagyobb mennyiség jut a szervezetükbe. Megnő a fertőzés valószínűsége, ha egyidejűleg valamilyen egyéb nemi betegség is fennáll.
A vírus a szervezetbe kerülve különböző olyan immunsejteket betegít meg, amelyek felületükön a CD4 nevezetű molekulát hordozzák. A fertőzött szervezetben naponta közel 10 milliárd vírus képződik, a fertőzött immunsejtek pusztulásával kísérten. A megmaradt lecsökkent immunsejt szám a védekezőrendszer legyengüléséhez vezet.
A HIV-fertőzött képes egy ideig ezt a pusztulást kompenzálni ezen sejtek egy részének naponkénti újratermelésével, de ha ez a kényes egyensúly megbomlik, a HIV fertőzésből kialakul a súlyos tünetekkel járó AIDS-betegség.
A betegség tünetei abból adódnak, hogy a szervezet védtelenné válik a különböző apróbb fertőzésekkel szemben is, valamint képtelen a rosszindulatú daganatok képződését kivédeni.
A HIV-pozitív eredmény azt jelzi, hogy a vizsgált személy HIV vírussal fertőzött, élete végéig hordozni fogja azt és képes másokat is megfertőzni vele. Ezért tájékoztatnia kell a vele szexuális kapcsolatban állókat, illetve azokat, akikkel esetleg közös injekciós tűt használt.
A vírusfertőzés következményeként nem mindenkinél fejlődik ki az AIDS, de a legtöbb fertőzöttnél igen. Mivel a fertőzöttek fogékonyabbak a szokványos fertőzésekre is, és akár egy közönséges nátha is jelentősen hozzájárulhat szervezetük immunrendszerének legyengítéséhez, ezért fokozottan kell ügyelniük a lehető legegészségesebb életmód folytatására. A betegség továbbterjedésének megelőzése érdekében a szexuális élet és a kábítószer-használat terén fokozott óvatosságra van szükség.
A HIV fertőzés kockázata nagymértékben csökkenthető bizonyos óvatossági szabályok betartásával. Ezek egyrészt a szexuális magatartásra, illetve a kábítószerrel élők tűhasználatára, másrészt az általános egészségmegőrzésre vonatkoznak. Szexuális kontaktust ajánlatos csak hosszú távú, kölcsönösen monogám kapcsolatban létesíteni, és célszerű meggyőződni arról, hogy a partner nem fertőződött-e HIV vírussal. Akár közösen el lehet végeztetni a szűrővizsgálatot. A spermicid anyaggal bevont gumióvszer jelentősen, de nem száz százalékosan csökkenti a fertőzés kockázatát. Mivel a szexuális úton terjedő betegségek a bőrön, a nemi szerveken és a végbélnyílás környékén nyílt sebek kialakulásához vezethetnek, megkönnyítik a HIV behatolását a szervezetbe.
Az intravénás droghasználat és az intravénás kábítószer-élvezővel létesített szexuális kapcsolat elkerülése csökkenti a fertőzés kockázatát. A közös tű használatát mindenképpen el kell kerülni. Steril tűhöz gyógyszertárakban és tűcsere-programokban lehet jutni. A használt injekciós tű fertőtlenítőszerrel, csapvízzel való átmosása kismértékben csökkenti, de nem szünteti meg a vírus átvitelének kockázatát.
A kockázati csoportokba tartozók gyermekvállalásakor ajánlott a szűrővizsgálatot elvégezni még a teherbeesést megelőzően, de fontos azt követően is.
A HIV fertőzés kialakulása szempontjából a leginkább veszélyeztetettebbek azok, akik gyakran váltott, alkalmi partnerrel létesítenek szexuális kontaktust gumióvszer használata nélkül. Nagy kockázattal jár a közös injekciós tű fertőtlenítés nélküli használata, fertőzött testnedvek nyílt sebbe kerülése, illetve intravénás kábítószer-élvezővel való szexuális érintkezés.
Az AIDS jelenleg nem gyógyítható, de a fertőzés korai felismerése és kezelése megnöveli a várható élettartamot. A hatékony oltóanyag előállítása még kísérleti stádiumban van. A gyógyszeres kezelés lassíthatja a HIV fertőzés súlyosbodását, illetve az AIDS kifejlődését. Vannak olyan gyógyszerek, amelyek képesek megelőzni vagy hatékonyan kezelni bizonyos AIDS-hez kapcsolódó betegségek kialakulását.
További felvilágosításért forduljon Egészségügyi Szakemberhez
(Forrás – egeszség.hu)