2007. október 26.-án a Nemzetközi Fogászati Szövetség Dubaiban az Arab Egyesült Emirátusokban szervezett közgyülésén hozta meg azt a határozatot amelyben szeptember 12.-ét a Szájhigiéna Világnapjává nyilvánították . Első alkalommal 2008. szeptember 12.-én ünnepelték. 1854 Szeptember 12. a Nemzetközi Fogászati Szövetség alapítójának Dr. Charles Godonnak a születésnapja, ezért is választották ezt a napot.
A Szájhigiéna Világnapjának a célja tulajdonképpen az, hogy lakosság tudatosságát növelje a helyes szájápolás fontosságával kapcsolatban, mivel így számos súlyos betegséget elkerülhetünk ha betartjuk a legalapvetőbb szájápolás szabályait. Számos országban nagyon fontosnak tartják a szájhigiéna betartását és nagyon sokat foglalkoznak ezzel a témával, éppen ezért több felmérést is végeztek ezzel kapcsolatban.
A fogszuvasodás nagyon sok országban jelent problémát, főleg a tanulók és a felnőttek legnagyobbrészét körülbelül 60-90 %-át érinti. A szájbetegségek legnagyobb része elkerülhető a helyes szájhigiéna szabályainak betartásával és rendszeres fogászati ellenőrzéssel. A szájbetegségek megelőzése a legfontosabb. A fogszuvasodás, a fogínybetegségek és egyébb szájbetegségek kapcsolatba hozhatóak különféle terhességi rendellenességekkel, a cukorbetegség kialakulásával de egyébb más betegségekkel is.
A 2008.-as Egészségügyi Statisztikai adatok szerint Romániában egyre csökkent a fogászati ellenőrzések és kezelések száma, 1970.-ben 1,09 fogászati kezelés és ellenőrzés jegyeztek egy lakosra, 1998.-ban ez 1,62 növekedett, viszont 2008.-ban ez a szám 0,35-re csökkent. A magán fogorvosi rendelőkben is ugyanaz a helyzet volt 2006.-2009.-es periódusban. 2008.-ban egy keveset csökkent, majd 2009.-ben növekedett. 2009.-ben Bukarestben jegyeztek a legtöbb fogorvosi ellenőrzést és kezelést, ezt követően pedig Constanţa, Prahova, Vâlcea, Iaşi, Bacău, Brăila és Bihar megyékben.
A Nemzetközi Rák Megelőző Ügynökség adatai szerint a rosszindulatú szájüregi elváltozások Romániában egy keveset csökkentek a nők körében, viszont a férfiak körében ugyanaz maradt a helyzet, 2008.-ra pedig 12-szer több megbetegedést észleltek a férfiaknál, mint a nőknél.