Immár huszonhetedik éve szervezik meg október 15-én a vakok és gyengénlátók világnapját, amelynek célja a közvélemény figyelmének felhívása a világtalanok sajátos helyzetére, keresve gondjaik megoldásának lehetőségeit. A Fehér Bot napjaként emlegetett esemény tudatosítani szeretné a közösségben, hogy a vakság 80%-a megelőzhető, illetve gyógyítható.
Most 27 éve az Egészségügyi Világszervezet ugy döntött, hogy felhívja az emberiség figyelmét azokra a személyekre akik örökre elveszítették a látásukat. Az egészséges, látó emberek általában intenzíven álmodnak, főleg képeket. A hartfordi egyetem kutatása szerint a nem látók álmai nagymértékben függnek attól, hogy mikor vesztették el a látásukat, ha az megvolt egyáltalán. Miután több nem látót kérdeztek meg és átnézték az eddigi kutatások eredményeit, a kutatók rájöttek, hogy azok a személyek, akik soha nem láttak, nem álmodnak képeket, viszont az ő esetükben az ízlés, a szaglás és a tapintás nagyon erősek és jelen vannak az álmaikban.
Habár vannak eltérések személytől függően, a kutatók azt fedezték fel, hogy azok a nem látók, akik 5 éves koruk előtt veszítik el a látásukat ritkán álmodnak képeket. Azok a betegek, viszont akik az ötödik életév betöltése után vakulnak meg továbbra is álmodnak képekben, habár a képek gyakorisága és tisztasága az idővel egyre gyengébb lesz.
Egészségvédelem Iroda
520023 Sepsiszentgyörgy, Gödri Ferenc utca, 12.szám
Tel. 0267 351398
E-mail: dsp@dspcovasna.ro