A nemkívánt események elkerülése végett az Egészségügyi Minisztérium azt javasolja, hogy az emberek ne fogyasszanak ellenőrizhetetlen eredetű gombaféléket, amiket az utcasarokról vásárolnak vagy az erdőből szednek akkor sem ha jó gombaismerők.
A gombamérgezések általában véletlenszerüen fordulnak elő abban az esetben ha ellenőrizhetetlen eredetű gombaféléket fogyasztunk. Okai lehetnek a nemismert gomba fogyasztása mellett az is hogy a jó és a mérgező gombák sporái kereszteződnek és akkor abban az esetben a jónak vélt gombák is fertőződhetnek.
Éppen ezért az Egészségügyi Minisztérium azt javasolja hogy lehetőleg termesztett gombákat fogyasszunk.
A gombák toxicitása függ attól, hogy milyen területen volt szedve, mennyire friss, az éghajlattól, a megevett mennyiségtől, az elkészítésétől és nem utolsó sorban az emberek egészségi állapotától.
A gombamérgezés tünetei változóak, függnek a gomba típusától, illetve a gomba toxicitásának a típusától.
Azok a gombamérgezések amelyeknek rövid a lappangási idejük (a gomba fogyasztása után 15 perc és 3 óra között jelentkeznek a tünetek.) a következő tünetekkel jelentkeznek – alacsony vérnyomás, halucinálás, idegi rendellenességek, bőséges nyálazás, könnyezés, a pupilla kisebbedése, hasi fájdalom, a pulzus szám csökkenése, izzadás).
Azok a gombamérgezések amelyeknek hosszú a lappangási idejük.( a tünetek a gomba fogyasztása után 12 órával jelentkeznek) a következő tünetekkel jelentkeznek – hányinger, hányás, hasmenés, gyomorfájdalom, sárgaság, vérzés, idegi rendellenességek, encephalopathia, súlyos vese rendellenességek, máj rendellenességek, hipoglicemia. Ezekben az esetekben általában 2 nap múlva bekövetkezik a komás állapot és utána a halál.
Az Egészségügyi Minisztérium azt javasolja hogy amennyiben gombamérgezés tüneteit észleli valaki, akkor a lehető leggyorsabban jelentkezzen a sűrgősségi osztályon vagy hívja a mentőszolgálatot.