A napozás egészséges, ha megfelelő óvintézkedésekkel sütteted magad.
Pozitív hatások
Élettanilag a legfontosabb D-vitamin-szintézis, mely a csontok épségét biztosítja, de fokozza a „boldogsághormon”, a melatonin termelődését is. És ne feledkezzünk meg a csinos kis barnaságról, amit a biztonságos napozás útján szerezhetünk.
Negatív hatások
A nem megfelelő napozási szokásokkal öregszik, vízhiányossá válik a bőr, pigmentfoltok jelennek meg a felszínén, súlyosabb esetekben bőrrák is kialakulhat. Mindezt elkerülheted, ha jó minőségű napozótermékekkel véded és ápolod a bőröd.
Szinte naponta hallunk az UV-sugárzás veszélyeiről, nem is véletlenül: a bőrrákos esetek száma folyamatosan nő, a szakemberek ezért riasztásokkal kívánják felrázni az embereket.
A káros sugarak ellen ugyanis egyszerűen védekezhetünk: nem kell hozzá más, mint önmegtartóztatás, önismeret és önvizsgálat.
Az erős napsugarakra bőrünk pigmentképződéssel reagál, azaz lebarnul. Túl erős napfény esetén azonban bőrünk nem képes - rövid idő alatt - megfelelő mennyiségű pigmentet termelni, amely megvédené a káros sugaraktól, így elkerülhetetlen a leégés. Ennek pedig megvan az ára: országosan 2500 bőrdaganatos esetről tudnak az orvosok, s ez évente 5-8 százalékkal emelkedik.
A korábbi ózonhiány - a légkör tisztulása miatt - mára megszűnt, ebből az következne, hogy az UV-sugárzás csökken, ám mégsem így van: 9-10 százalékos növekedést tapasztaltak az elmúlt húsz évben. A légkörfizikus szerint ez a nemzetközi tendenciákba illeszkedik: más országokban 6-14 százalékos sugárzás-növekedést mértek. A veszély tehát nem szűnt meg, sőt tovább romolhat a helyzet.
Az egészséges napozás ABC-je:
1. Ne napozz délelőtt 10 és délután 4 óra között. A napsugárzás lényegesen gyengébb a reggeli és a késő délutáni órákban.
2. Védekezz a bőrtípusodnak megfelelő napozó krémmel, a napozás előtt 20-30 perccel kend be magad!
3. Gyerekek ne napozzanak! Ettől függetlenül persze kend őket magas faktorszámú (40-től fölfelé), vízálló napozókrémmel, hiszen szeretnek a napon pancsolni, játszani. Adj rájuk világos színű, könnyű sapkát és figyelj rájuk, hogy minél többet tartózkodjanak a hűs, árnyékban, illetve itasd őket. Az egészen pici babák bőrét teljes mértékben óvd a naptól!
4. Kend magad akkor is, ha nem napozol, de a szabadban tartózkodsz. Ne feledd, ha tengerparton nyaralsz, a víz visszaveri a napsugarakat, illetve a napnak a víz alatt is van hatása. Árnyékban, fürdőzés, hajókázás közben is használj napozószert.
5. Napozás előtt ne használj semmilyen kozmetikumot (parfüm, dezodor, smink), ezek ugyanis egyrészt fényérzékenységet okozhatnak, másrészt eltömíthetik a pórusokat, amelyeken keresztül nem tud távozni az izzadság. Egyes gyógyszerek is okozhatnak fokozott fényérzékenységet!
6. Viselj világos színű sapkát vagy kalapot és UV védelmet biztosító napszemüveget. A nap szárítja a bőrt, ezen kívül melegben fokozottabb a test kipárolgása. Hidratáld magad belülről is, igyál sok vizet!
7. Napozás után hűsítsd, hidratáld a bőröd, használj napozás utáni készítményeket, melyek nyugtatják, regenerálják és táplálják a kültakarót.
(forras – egeszseg.hu)